Pozivamo Vas na predavanje u prostorijama Društva u Zagrebu, Gajeva 6,
dana 14.06.2024.., u 17.30 sati, koje održava gospodin
ANTE DŽAJA, na temu:
LOVSTVO U BOSNI I HERCEGOVINI
KROZ ISKUSTVO I SJEĆANJA
ANTE DŽAJE - BOSANCA
O PREDAVAČU
Gospodin Antun Džaja, nadimkom BOSANAC, rođen je 26. rujna 1935. godine. Kao inženjer agronomije, sticajem okolnosti cijeli radni vijek radio je u lovstvu. Takav „sticaj okolnosti“ doista ne čudi – cijelim svojim životom i svojim hobijima dokazao je iznimnu ljubav prema prirodi. Jedino ostaje pitanje da li je lov pronašao zaljubljenika u prirodu, ili je priroda pronašla lovca u našem predavaču, gospodinu Džaji.
Iz intervjua, koji je snimljen za slovensku emisiju o lovstvu „DOBAR POGLED“, saznali smo da prvi trofej srnjaka gospodina Džaje datira iz 1958. godine, i podsjeća ga na prve godine lovstva i preko šezdeset godina intenzivnog druženja s lovom i prirodom. Kako sam kazuje, od najranije mladosti lovio je leptire, vrapce, nosio ruksake lovcima i uživao u prirodi. Zanimala ga je i kinologija, bavio se i imao lovačke pse.
Očaran prirodom, prisjeća se dana kada je uspio pribaviti prvi kazetofon koji je uvijek nosio u prirodu i snimao nezaboravne zvučne snimke. Tako je nastalo preko 250 sati zvučnih snimki, od kojih su mu najdraže one snimljene u ranim jutarnjim satima.
Ne zaboravlja gospodin Džaja niti sjećanja na prve osammilimetarske kamere iz daleke 1960. godine kojima je počeo snimati prve video uratke u prirodi – tada doduše bez zvuka.
„S kamerom uvijek idem u prirodu, jer sve što je snimljeno je trajni trofej. Okidanje obarača na puški tek je zadnja aktivnost.“ - kazuje za slovensku televiziju naš gost.
Zavidna je kolekcija video uradaka koji oduševljavaju, a mogu se pogledati na YU TUBE kanalu kao „KOLAŽI IZ PRIRODE“, ali i snimke izložbe lovačkih trofeja u Novom Vinodolskom, proslava 130. obljetnice našeg Društva i mnogi drugi...........
Gospodin Džaja napisao je i mnogo zapaženih tekstova koji su objavljeni u časopisima o lovstvu - „Lovočuvar“ , „Glas lova i ribolova“, „Dobra kob“, koji u čitatelju bude želju za odlaskom u prirodu, jer iz svakog članka se isčitava veliko iskustvo autora i opijenost doživljenim ljepotama biljnog i životinjskog svijeta.
1975. godine u Banja Luci je bio organizator izložbe pod nazivom „Lov i zaštita čovjekove okoline“ – od ideje do realizacije.
Kao lovac praktičar sudjelovao je na međunarodnom simpoziju u Beogradu 1976. s temom „Nestanak maloga tetrijeba-ruževca iz Bosne i mogućnost njegovog naseljavanja“.
Na svjetskoj konferenciji o medvjedima, održanoj na Plitvicama 1986. godine, imao je referat o medvjedima središnje Bosne sa naglaskom na uže područje planinskog masiva Vlašića.
Bio je stručni suradnik za lovstvo i lovni turizam Bosanske krajine, član komisije Lovačkog saveza Jugoslavije za promidžbu i lovni turizam, član Izvršnog odbora Saveza lovaca Bosne i Hercegovine, više od 15 godina bio je predavač lovočuvarskom osoblju BiH, te predsjednik i ispitivač na polaganju lovačkih ispita.
Svojom knjigom „IZ LOVAČKOG DNEVNIKA“ koja je promovirana 2022. godine u Hrvatskom društvu za gajenje lova i ribarstva svim lovcima ostavlja trajno sačuvana svoja iskustva i doživljaje u lovu od 1954. godine, opisana iz srca kroz duge godine u svom lovačkom dnevniku.
I kako kaže gospodin Željko Štahan u svom predgovoru, to je knjiga „od Lovca za Lovca“ – i time je sve rečeno!
Iznimna nam je čast i zadovoljstvo što je gospodin Džaja, počasni član Hrvatskog društva za gajenje lova i ribarstva, ponovo s nama da bi nam prenio svoja znaja, iskustva i sjećanja o lovstvu u Bosni i Hercegovini.
Iskreno mu zahvaljujemo i nadamo se ponovnom susretu.
Zagreb, lipanj 2024.